NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Киномания гостува във Варна
3628
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града. Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.  На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Режисьорът Кристофър Нолан се завръща на снимачната площадка, за да снима нов филм, чиято премиера е планирана за 17 юли 2026 година, а Мат Деймън води преговори за главната роля, съобщи сайтът „Дедлайн“. 

Според източник на изданието проектът ще бъде продуциран от „Юнивърсъл“, която е работила с Нолан по създаването на биографичната драма „Опенхаймер“. Подробности за сюжета се пазят в тайна, но се очаква снимките на филма да започнат в началото на 2025 г., твърдят източниците на портала. 

На 10 март драмата „Оппенхаймер“ стана триумфира на наградите на Американската филмова академия. Филмът спечели в седем номинации, включително в категориите „Най-добър филм“ и „Най-добър режисьор“. 

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).

От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. 

„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Александър Сано и Мартина Апостолова са за първи път на една сцена в най-новата пиеса на Яна Борисова – „Моята вечер, твоята нощ“.

Премиерата е на 1 октомври в Младежкия театър, съобщават организаторите.

Режисьор е Димитър Коцев – Шошо.

„Моята вечер, твоята нощ“ отвежда в сърцето на една от онези силни и на пръв поглед необясними връзки между хората, които определяме като съдбовни. Историята започва с ненадейна нощна среща между двама души с общо минало, които са се разделили отдавна. 

Елис живее в София, а Макс е в Берлин. Изненадващо и за двамата, те нахълтват отново в познатата им емоционална територия, която ще се окаже може би най-незаменимата част от живота им. Ужасно смешен и трогателен разказ за това, че големите истории са по-силни от на

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 00:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3628
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида.

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

Режисьорът Кристофър Нолан се завръща на снимачната площадка, за да снима нов филм, чиято премиера е планирана за 17 юли 2026 година, а Мат Деймън води преговори за главната роля, съобщи сайтът „Дедлайн“. 

Според източник на изданието проектът ще бъде продуциран от „Юнивърсъл“, която е работила с Нолан по създаването на биографичната драма „Опенхаймер“. Подробности за сюжета се пазят в тайна, но се очаква снимките на филма да започнат в началото на 2025 г., твърдят източниците на портала. 

На 10 март драмата „Оппенхаймер“ стана триумфира на наградите на Американската филмова академия. Филмът спечели в седем номинации, включително в категориите „Най-добър филм“ и „Най-добър режисьор“. 

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.

Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.

„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.

„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.

Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).

От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. 

„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи

Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“. 

Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.

Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.

Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три

В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.

Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.

Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га

Александър Сано и Мартина Апостолова са за първи път на една сцена в най-новата пиеса на Яна Борисова – „Моята вечер, твоята нощ“.

Премиерата е на 1 октомври в Младежкия театър, съобщават организаторите.

Режисьор е Димитър Коцев – Шошо.

„Моята вечер, твоята нощ“ отвежда в сърцето на една от онези силни и на пръв поглед необясними връзки между хората, които определяме като съдбовни. Историята започва с ненадейна нощна среща между двама души с общо минало, които са се разделили отдавна. 

Елис живее в София, а Макс е в Берлин. Изненадващо и за двамата, те нахълтват отново в познатата им емоционална територия, която ще се окаже може би най-незаменимата част от живота им. Ужасно смешен и трогателен разказ за това, че големите истории са по-силни от на

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.