NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Авансцена Киномания гостува във Варна
3525
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града. Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.  На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.

Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора. 

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.

Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld

България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министърът бла

Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си. 

„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.

Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.

„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя  след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов. 

„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.

Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.

Георги Трифонов (1947-2011) е роден

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Mary Boys Band представя видеоклипа на песента „Здравей“. Той е сниман в края на август, на бургаския бул. „Богориди“, до Археологическия музей, разказват от групата. Режисьор е Васил Стефанов.

Музикантите са разгледали различни локации и са избрали това място заради ученическите си спомени, когато след края на учебните часове със съучениците си от математическата гимназия са се разхождали по „Богориди“ до морето. Сега си спомнят с вълнение за еуфорията на случайните минувачи, които са се включили в снимането на видеоклипа. Някои са предположили, че това е група, която имитира Mary Boys Band. Други са ги помислили за улични музиканти, а трети с удоволствие са се включили в снимките.

„Искаме всички да виждат родния ни Бургас так

Френският актьор Жерар Депардийо, обект на многобройни обвинения в сексуално насилие, няма да присъства на днешния си първи наказателен процес в съд в Париж, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Депардийо, който отрича всички обвинения, трябва да се изправи пред съда във френската столица за предполагаеми сексуални посегателства над две жени по време на снимки за филм през 2021 г.

След като първоначално беше съобщено, че 75-годишният актьор възнамерява да присъства на изслушването, адвокатът му Жереми Асу обяви по радио Франс енфо, че ще поиска делото да бъде отложено заради здравословното състояние на клиента му. 

"Жерар Депардийо е много болен и за съжаление лекарите му забраниха да присъства на изслушването, поради което той ще поиска отлагане на делото за по-късна дата, за да може да се яви пред съда", каза адвокат Асу.

Изслушването трябва да започ

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чили ...
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА. Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. ...
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Джаз фестивал ще има на 15 и 16 ноември тази година в Доходното здание в Русе. Програмата включва концерти на известни изпълнители. Това съобщиха организаторите на музикалния форум ...
Конкурс предизвиква младите фотографи
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено к ...
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП. От 2025-26 г. 41-годишният италианец щ ...
С официална церемония откриват възстановената след пожар катедрала „Нотр Дам“ в Париж
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА. Ден по ...
Airbnb предлага състезание в гладиаторски игри в Колизеума
На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният ...
Тикер в 06:00 ч.
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съще ...
Начало Авансцена
3525
Авансцена

Киномания гостува във Варна

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида.

| 11 Ноември 2024, 16:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Киномания гостува във Варна
Киномания гостува във Варна
Снимка © БТА

Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.

Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа. 

Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.

Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора. 

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.

Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld

България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министърът бла

Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си. 

„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.

Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.

„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя  след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов. 

„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.

Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.

Георги Трифонов (1947-2011) е роден

На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат през годините от българските антарктици, и показва първото плаване в световния океан на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Филмът с Мария Бакалова „Стажантът“ ще бъде показан на 24 ноември. Копродукцията на Канада, Дания, Ирландия, и САЩ, режисирана от Али Абаси, разказва за кариерата на младия Доналд Тръмп през 70-те години на ХХ век и има номинация за „Златна палма“ на фестивала в Кан. 

Mary Boys Band представя видеоклипа на песента „Здравей“. Той е сниман в края на август, на бургаския бул. „Богориди“, до Археологическия музей, разказват от групата. Режисьор е Васил Стефанов.

Музикантите са разгледали различни локации и са избрали това място заради ученическите си спомени, когато след края на учебните часове със съучениците си от математическата гимназия са се разхождали по „Богориди“ до морето. Сега си спомнят с вълнение за еуфорията на случайните минувачи, които са се включили в снимането на видеоклипа. Някои са предположили, че това е група, която имитира Mary Boys Band. Други са ги помислили за улични музиканти, а трети с удоволствие са се включили в снимките.

„Искаме всички да виждат родния ни Бургас так

Френският актьор Жерар Депардийо, обект на многобройни обвинения в сексуално насилие, няма да присъства на днешния си първи наказателен процес в съд в Париж, предадоха АФП и Асошиейтед прес.

Депардийо, който отрича всички обвинения, трябва да се изправи пред съда във френската столица за предполагаеми сексуални посегателства над две жени по време на снимки за филм през 2021 г.

След като първоначално беше съобщено, че 75-годишният актьор възнамерява да присъства на изслушването, адвокатът му Жереми Асу обяви по радио Франс енфо, че ще поиска делото да бъде отложено заради здравословното състояние на клиента му. 

"Жерар Депардийо е много болен и за съжаление лекарите му забраниха да присъства на изслушването, поради което той ще поиска отлагане на делото за по-късна дата, за да може да се яви пред съда", каза адвокат Асу.

Изслушването трябва да започ

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Вечерта в кино „Одеон“ е посветена на 90-годишнината от рождението на режисьора Иван Терзиев, посочват организаторите.

Фестивалът е по идея на „Филмаутор“, със съдействието на Националния филмов център и Българската национална филмотека.

Сценарист на „Силна вода“ е Боян Папазов по мотиви от романа „Лош ден“ на Генчо Стоев, оператор - Пламен Вагенщайн, художник - Боянка Ахрянова, музика -  Кирил Цибулка. Участват актьорите Иван Григоров, Кирил Кавадарков, Филип Трифонов, Велко Кънев, Мариана Димитрова, Меглена Попова, Иван Йорданов

„Силна вода&ld

В Градски исторически музей-Петрич ще бъде представена уникална по рода си изложба под надслов „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“.

Тя ще бъде открита на 11-ти октомври (петък) от 18 часа, съобщи Магдалена Шимова – експерт „Връзки с обществеността“ в Градски исторически музей-Петрич. 

Авторите на изложбата са вдъхновени от едноименната книга на берлинската писателка, илюстраторка и учителка Биргита Бер. В нея се разказва за изпитанията, на които са подложени еврейско момиченце и неговото семейство по времето на Втората световна война. Семейството оцелява благодарение на помощта на цяла мрежа от хора.

Експозицията, която представя къщата на еврейското семейство, е подредена в залата за гостуващи изложби и ще остане открита за посетители до 11.02.2025 г.

Изложбата по книгата предлага иновати

Зрителите във Варна ще могат да видят четири френски филма. „Идва есента“ на Франсоа Озон с Елен Венсан, Жозиен Баласко, Людивин Сание, според критиката повтаря с перфектен актьорски състав сложната партитура на лъжата и отрицанието от една от най-добрите творби на режисьора – „Под пясъка“. 

„Тихият син“ е четвърти филм на сестрите Мюриел Кулен и Делфин Кулен, екранизация на романа на Лоран Птиманжен от 2020 г. За него Венсан Линдон има приз за най-добър актьор на фестивала във Венеция, а режисьорките - наградата ImpACT и наградата на УНИЦЕФ Leoncino d`Oro Agiscuola. След успеха на крайнодясната партия Национално обединение на последните избори във Франция, сюжетът е много актуален. В обектива е Пиер, който работи нощем, за да може да отглежда синовете си през деня, но няма как да попречи на отчуждението на единия от тях. 

Ще бъде показана и лентата „Привързване“ на Карин Тардийо с Пио Мармаи и Валерия Бруни Тедески. Тя се съсредоточава върху структурата на семейството и ролите на родителите, настойниците и съветниците в него. 

Последното френско заглавие е дебютният игрален филм на Луиз Курвоазие „Мамка му и крава“, който има награда на младежкото жури в Кан.  

В програмата на Киномания във Варна е включена и италиано-американската продукция Queer на Лука Гуаданино. В нея актьорът Даниъл Крейг играе Уилям С. Бъроуз в една любовна история, развиваща се през 1950 година в Мексико Сити. Екранизацията има номинация за „Златен лъв“ във Венеция.

Копродукцията „Момичето с иглата“ е вдъхновен от реални събития и режисиран от Магнус фон Хорн. В него зрителите ще видят трудната за преглъщане история за жена, търсеща любов и морал в Копенхаген след Първата световна война, в която реализмът се смесва с експресионизма. Лентата има номинация за „Златна палма“ в Кан. 

Във Варна идва и награденият за най-добър сценарий „Веществото“ на Корали Фаржа с Деми Мур и Денис Куейд. В сюжета отчаяна холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на дързък и нахален клонинг на по-младото й „аз“, който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.

В програмата е и британският филм „Как да правим секс“ на режисьорката Моли Манинг Уокър, който има награда „Особен поглед“ на фестивала в Кан; наградата на ФИПРЕССИ за Европейско откритие, както и номинации БАФТА за най-добър британски филм, дебют на британски сценарист, режисьор или продуцент и за кастинг. 

В края на фестивала зрителите ще видят норвежкия филм „Любовта“ с номинация за „Златен лъв“ във Венеция. Той е втора част от трилогията „Секс, мечти, любов“, която насърчава зрителят да приеме схващането, че любовта и интимността могат да се проявят по много различни и неочаквани начини.

Закриването е на 1 декември с копродукцията на Италия, Франция и Белгия „Вермилио“ на Маура Делперо, която има голямата награда на журито „Сребърен лъв“ във Венеция. Действието се развива в планинското село Вермилио, където войната е далечен, но осезаем хоризонт, а пристигането на дезертьора Пиетро разтърсва живота на голямото семейство на местния учител.

Киномания във Варна ще припомни и класиките „Роко и неговите братя“ от 1960 г. на режисьора Лукино Висконти с Ален Делон, АниЖирардо, Клаудия Кардинале, „Развод по италиански“ на Пиетро Джерми с Марчело Мастрояни и Стефания Сандрели, „Историята на Адел Ю.“ на Франсоа Трюфо с Изабел Аджани.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Макс Либерман картина с мотив Ванзее
Джаз изпълнители си дават среща на фестивал
Конкурс предизвиква младите фотографи
Фестивалът „Пиано екстраваганца” завършва днес
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Под прожектора
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
Калейдоскоп
Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.